Ody Belgesi


Eğitimler & Hizmetler

ODY BELGESİ

ODY belgesi açacak olursak eğer Orta Düzey Yönetici Belgesi demektir. Karayolu üzerinde yolcu veya yük taşımacılığı yapan ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların yetki belgelerinde istihdam edilmesi zorunlu tutulan bir mesleki yeterlilik belgesidir. ODY belgesi, kişi tarafından alınır ama firma üzerine gözükmektedir. Yani belgeyi kişi alır ama gerçeliliği firmaya aittir.

ODY belgesi alabilmek için aranan şartlardan en önemlisi kişinin en az ortaokul mezunu olmasıdır. ODY belgesi firma yetkilileri tarafından da alınabilir ya da firma yetkilisi bir çalışanına da aldırabilir.

ODY Belgesi Alınması Zorunlu Firmaların Yetki Belgeleri:

 • K1 Belgesi, K3 Belgesi, R1 Belgesi, R2 Belgesi, N1 Belgesi, N2 Belgesi, C2 Belgesi, C3 Belgesi, D1 Belgesi, D2 Belgesi, L1 Belgesi, L2 Belgesi, P türü belgeleri

gibi Yetki Belgelerine sahip kuruluşlarda en az bir adet ODY belgesine sahip personel istihdam ettirme zorunluluğu vardır.

ODY istihdam edilirken zorunlu tutulan bir mesleki yeterlilik belgesidir. Yetki belgesine uygun bir ODY belgeli personel bulundurulmadığı durumlarda cezai işlemler uygulanmaktadır. Peki ODY belgesini kimler alabilir?

ODY belgesi alacak kişilerde bazı şartlar aranmaktadır, bunlar;

 • ODY belgesi alacak kişinin en az ortaokul seviyesinde mezuniyeti olması,
 • Uyuşturucu, silah, insan veya gümrük kaçakçılığı ve terör suçlarından dolayı sabıka kaydının bulunmaması

durumlarında alınabilmektedir.

ODY belgesi sadece bir firmada geçerlidir ve ODY belgesi 4 farklı sınıfta incelemektedir. Bunlar;

 1. ODY 1 Belgesi: Uluslararası Yolcu Taşımacılığı Orta Düzey Yöneticilik Belgesi
 2. ODY 2 Belgesi: Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Orta Düzey Yöneticilik Belgesi
 3. ODY 3 Belgesi: Uluslararası Yük Taşımacılığı Orta Düzey Yöneticilik Belgesi
 4. ODY 4 Belgesi: Yurtiçi Yük Taşımacılığı Orta Düzey Yöneticilik Belgesi

ODY Belgesinin Kapsamları Nelerdir?

ODY 1 belgesi, uluslararası statüde kabul edilmektedir. ODY 1 belgesi almış kişi ODY 2 belgesini de almış sayılmaktadır. Hem yurtiçi hem de yurtdışı yolcu taşımacılığında faaliyet gösteren bir firmada yetki belgeleri dahilinde bu belge yeterli olacaktır.

ODY 3 belgesi, uluslararası statüde kabul edildiği için ODY 3 belgesi alan kişi ODy 4 belgesi almış sayılır.

ODY BELGESİ FİYATLARI

Karayolu taşıma yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel fark etmeksizin taşımacılık faaliyetleri sürekli ve etkin bir şekilde gösteren bir firma iseniz ODY belgesi yani Orta Düzey Yöneticiler meslek grubuna uygun bir ODY belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Orta düzey yönetici belgesinin kısaltmasıdır ODY, Karayolu taşımacılığı kapsamında faaliyet gösteren firmanızda en az bir kişinin ODY belgesine sahip olması gerekmektedir.

ODY belgesi almadan faaliyetine devam gösteren firmalara cezai işlemler uygulanmaktadır.

ODY belgesi fiyatları valilik tarafından belirlenmektedir. Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında eğitim verilir ve bu fiyatları valilik belirler, ODY belgesi fiyatları ile ilgili detaylı bilgiler için bizi mutlaka arayınız.

ODY BELGESİ NASIL ALINIR?

Ody belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı yani açıklamak gerekirse orta düzey yöneticilik belgesi alabilmek için yerine getirmeniz gereken birkaç husus vardır. En az orta okulu mezunu olmak ve kesinlikle 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Ayrıca alacak olan kişinin herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir. Bu şartlara uygun olan ve ticari amaçlı çalışan ya da yolcu veya yük taşımacılığı yapmak isteyen kişilerin Milli Eğitim bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumlara müracaat etmesi gerekmektedir. Ody belgesini alabilmek için yapılan eğitimlerin %80’ine katılım sağlamanız gerekmektedir. Ders saatleri belge türüne göre değişkenlik göstermektedir.

 • ODY 1 belgesi için 82 saat,
 • ODY 2 belgesi için 71 saat,
 • ODY 3 belgesi için 89 saat,
 • ODY 4 belgesi için 71 saat,

Ders verilmektedir. Dersler bitiminde bakanlığın yaptığı sınava katılım sağlamanız gerekmektedir. Sınav 40 sorudan oluşmakta ve her bir sorunun değeri 2,5 puandır. Bu sınavdan 70 ve üzeri puan alan adaylar belgeyi almaya hak kazanırlar. Ody belgesini sınavsız alabilmek için ise 25.02.2006 yılından önce bir firmadan üç yıl boyunca yöneticilik yapmış olmanız gerekmektedir. ODY belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı bu şekildedir.

Kurumumuza gelerek siz de ODY belgesini çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. ODY belgesi almak için Karayolu üzerinde yolcu ve yük taşımacılığı yapan bir firma olmalısınız.