D Türü Yetki Belgeleri


Eğitimler & Hizmetler

D TÜRÜ YETKİ BELGESİ

D türü yetki belgeleri, otobüsle tarifeli ya da tarifesiz yurtiçi yolcu taşımacılığı veya hususi taşımacılık yapacak gerçek ve tüzel kişilerin ulaştırma bakanlığı tarafından alınması zorunlu olan yetki belgesidir. D türü yetki belgeleri taşımanın şekline göre D1, D2, D3 ve D4 olarak türlere ayrılır.

D1 Yetki Belgesi

D1 yetki belgesi D türü yetki belgeleri içerisinde ticari ve tarifle olarak yolcu taşımacılığına verilir. D1 yetki belgesi almak isteyen ve yenilemek isteyenler vergi mükellefi olmaları şartı aranmaktadır. D1 yetki belgesi için başvuranların en az, toplam 150 adet koltuk kapasitesine ve 60.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir.

D1 yetki belgesi eki taşıt belgesine kaydedilecek taşıtların, şoförü dahil en az 25 koltuk kapasitesine sahip otobüs bulunmalıdır. D1 Yetki belgesi eki taşıt belgelerine kaydedilecek taşıtlardan, asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince 10 yaşından büyük olmaması şartı mutlaka yerine getirilmelidir. D1 yetki belgesi eki taşıt belgesine, özmal otobüs cinsi taşıt sayısının 3 katını geçmemek üzere ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş sözleşmeli otobüs cinsi taşıtlar isteğe göre kaydedilebilir.

D2 Yetki Belgesi

D2 yetki belgesi ticari ve tarifesiz olarak taşımacılık yapacaklara verilir. D2 Yetki belgesi almak veya yenilemek isteyenlerin faal vergi mükellefi olmaları şartı bakanlıkça aranmaktadır.

D2 yetki belgesi için başvuranların en az, toplam 75 adet koltuk kapasitesine ve 30.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmalıdırlar. Ancak, sadece engelli ve diyaliz hastalarını taşımak üzere D2 yetki belgesi almak için başvuran gerçek ve tüzel kişilerden, en az 1 adet otobüs dışında asgari kapasite şartı aranmaz ve bunlardan yalnızca 1 adet taşıtı bulunanlar için yetki belgesi ücretlerinde %75 indirim uygulanır.

D3 Yetki Belgesi

D3 yetki belgesi hususi taşımacılık faaliyetinde bulunarak, kendi personelinin taşımasını yapmak isteyenlere verilir. D3 yetki belgesi için başvuranların en az, 1 adet özmal otobüse sahip olmanız gereklidir.

D4 Yetki Belgesi

D4 yetki belgesi ticari olarak, taşıma mesafesine bakılmadan şehir içi ve 100 kilometreye kadar olan şehirlerarası tarifeli ve tarifesiz olarak yapacaklara verilir. D4 yetki belgesi için başvuranların en az 1 adet otobüsle ile asgari kapasiteye ve tüzel kişiliklerin 5.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şartıyla yapılmaktadır.

D1 Belgesi

D1 belgesi, otobüsle tarifeli olarak şehirlerarası ticari yolcu taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türüdür. D1 yetki belgesi kapsamındaki araçların taşımacılık faaliyetlerinde sürücüsünden SRC 1 SRC 2 türü mesleki yeterlilik belgesi ile birlikte psikoteknik değerlendirme belgesine sahip olma şartı aranmaktadır.

D1 belgesi almak isteyen kişilerin vergi mükellefi olmaları şarttır. Toplam 150 adet koltuk kapasitesine ve 60.000 Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları gerekmektedir. D1 Yetki belgesi eki taşıt belgelerine kaydedilecek taşıtlardan, asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda özmal otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince 10 yaşından büyük olmaması şartı mutlaka yerine getirilmelidir.

D1 yetki belgesi sahipleri, belirlenmiş olan ve hat çizelgesinde kayıtlı taşıma hattı ya da taşıma güzergahına yasal zorunlu sebepler dışında mutlaka uymak zorundadır.

D2 Belgesi

D2 belgesi, şehir içi taşımacılıkta görev yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere verilmektedir. D2 belgesi ile güzergah boyunca aynı yolcu grubunun taşınması, kapalı kapı seferler, mekik şeklinde taşıma gibi taşımacılık faaliyetleri yapılmaktadır. D2 yetki belgesi ticari ve tarifesiz olarak taşımacılık yapacaklara verilir. Aynı taşıt ve güzergah boyunca aynı yolcu grubunun taşınması ve aynı noktaya geri getirilmesi D2 belgesi ile mümkündür.

D2 yetki belgesi almak için başvuranların, gerçek kişiler ile taşıma kooperatifleri dahil tüzel kişilerin, kendi adına kayıt ve tescil edilmiş sürücüsü dahil en az 25 koltuk kapasiteli özmal ticari otobüs olmak üzere toplam 100 adet koltuk kapasitesi ile 30 bin Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.

D2 belgesi hakkında daha detaylı bilgileri öğrenmek için lütfen bizimle iletişime geçiniz.